niedziela, 16 sierpnia 2015

Kawa z masłem

Mój dzisiejszy przepis został, że tak powiem, zainspirowany moim gardłem mocno nadszarpniętym przez klimatyzację, bez której nie mogłam żyć w czasie pobytu w polskich tropikach ;) z dodatkiem klimatyzacji lotnisk i samolotów. Gardło suche, uczucie jakby je ktoś potraktował papierem ściernym, ulgę przynosi picie czegoś ciepłego. No i co by tu zrobić z tym problemem... Przypomniałam sobie jak w dzieciństwie musiałam pić na taką okoliczność ciepłe mleko z masłem. Nie znosiłam tego. Gardło niby lepiej ale za to ogólne samopoczucie dużo gorsze. Teraz już wiem dlaczego, gotowane mleko - fatalny pomysł. Ale ja nie o mleku, ja o maśle dzisiaj. I wszyscy, którzy mnie znają wiedzą jaki mam stosunek do tłuszczu, więc niespecjalnie się zdziwią tym pomysłem :)

Dobrej jakości masło, zwłaszcza z mleka od krów żywionych trawą, to jeden z moich ulubionych tłuszczy.

Masło zawiera kilka wspaniałych składników.

Masło jest doskonałym źródłem krótko i średniołańcuchowych kwasów tłuszczowych. Jednym z nim z nich jest kwas masłowy, który okazuje się być substancją nieocenioną w leczeniu śluzówek układu pokarmowego, stymuluje odbudowę śluzówek i przywraca ich prawidłowe funkcje fizjologiczne. Badania kliniczne pokazują, że może być z powodzeniem stosowany w zanikowym zapaleniu błony śluzowej żołądka, w wrzodziejącym zapaleniu okrężnicy, jak również przy zanikach śluzówek spowodowanych chemio- i radioterapią. Kwas masłowy pomaga również przywrócić prawidłową florę bakteryjną jelit, zwłaszcza w połączeniu z błonnikiem pokarmowym. Masło zawiera także sprzężony kwas linolowy (CLA). Dobroczynne działanie tego jedynego kwasu tłuszczowego, który naturalnie występuje w konfiguracji trans jest szeroko opisywane - działanie przeciwnowotworowe, przeciwmiażdżycowe, zmniejsza utlenianie innych kwasów tłuszczowych, zapobiega cukrzycy i osteoporozie i wiele innych. Masło zawiera również cenne witaminy: witaminę K2, A i E.

Masło możemy spożywać pod wieloma postaciami, a jednym z nich jest kawa z masłem. Dla lubiących kawę świetny sposób na chore gardło :) A do tego kawa z masłem może być samodzielnym małym posiłkiem ze względu na jej wysoką kaloryczność. Dużo lepszym niż wysokowęglowodanowe przekąski, bo jak wiadomo to węglowodany, a nie tłuszcze są przyczyną otyłości :)

Trudno powiedzieć jakie jest źródło tego przepisu, bo jest dość wszędobylski i oczywisty. Ja od siebie, do standardowych składników dodałam jeszcze szczyptę przypraw, które doskonale się komponują z resztą.

Składniki:
- świeżo zaparzona kawa tak, jak lubicie - filiżanka
- łyżeczka masła dobrej jakości
- wedle uznania przyprawy: cynamon, kardamon

Wykonanie:
- zaparzyć kawę z przyprawami
- do gorącej kawę dodać masło
- miksować wysokimi obrotami ok. 20 sekund aż napój uzyska gładką pienistą konsystencję.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz